DIY , czyli jak zrobić ściankę wspinaczkową dla małego odkrywcy

Dodano 9.3.2018

Jeśli Wasze pociechy uwielbiają małpie gaje, tory przeszkód, wspinanie się na meble, skoki z łożka, to ścianka wspinaczkowa wydaje się być strzałem w dziesiątkę! Będziecie potrzebować płytę osb lub sklejkę, kołki rozporowe oraz kamienie wspinaczkowe.O ile płytę osb lub sklejkę dostaniecie w każdym markecie budowlanym, tak z kamieniami wspinaczkowymi może być trudniej. Użyte przeze mnie kamienie znalazłam na stronie www.otitu.pl i w odróżnieniu od innych kamieni dostępnych na rynku, te charakteryzuje utwardzona masa (nie jest to tworzywo sztuczne, plastik) i antypoślizgowa powierzchnia. Kamienie te nadają się zarówno na zewnątrz jak i do wenątrz, czyli są wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne. Jednak najważniejszą ich zaletą jest certyfikat zgodny z normami bezpieczeństwa PN-EN 1176 I 71. Zapewne myślicie sobie, że koszt tych kamieni zrujnuje Wasz budżet, otóż nie.  Za komplet 15 kamieni w rozmiarach S,M,L wraz ze śrubami mocującymi (są w komplecie) zapłaciłam 120 zł!

Zanim zamontujecie płytę/sklejkę do ściany połóżcie ją na płaskiej powierzchni (na podłodze) i rozmieście kamienie (w myśl zasady ręka - noga) i zaznaczcie markerem miejsca wkręcenia śrub (dla ułatwienia możecie również zrobić sobie zdjęcie rozmieszczenia kamieni). Jeśli chcecie pomalować ściankę na wybrany kolor, zróbcie to zanim przymocujecie kamienie. Kiedy nawiercicie już otwory zgodnie z wielkością śruby, a następnie zamocujcie kamienie. Pamiętajcie by dokręcić śruby na max.

Kolejnym krokiem jest przycięcie nadmiaru wkrętu, zapobiegnie to odstwaniu płyty od ściany lub jej uszkodzeń. Przymocujcie ściankę do powierzchni docelowej za pomocą kołków rozporowych. Ja swoją płytę w rozm. 200x100 cm i grubości 12 mm złpałam w każdym narożniku i przez środek (w linii poziomej).

Gratulacje, wykonałeś kawał świetnej roboty. Jednak zanim dopuścisz do swojego arcydzieła maluszka, upewnij się że nie zrobi sobie krzywdy, a ścianka i kamienie trzymają się solidnie mocno.

Jeśli, chcielibyście urozmaicić pokój dziecka innymi gadżetami, sklep otitu w swojej ofercie posiada całe mnóstwo gadżetów dedykowanych dla małych odkrywców od lornetek, po liny, huśtawki kończąc.